Mediator (rzecznik) akademicki w Unii Europejskiej

mediator akademicki

Mediator (rzecznik) akademicki w Unii Europejskiej

Funkcjonowanie mediatora(rzecznika) akademickiego w systemie nauki państw unijnych postulowane jest w Europejskiej Karcie Naukowca,http://www.nfa.pl/skany/drogi.pdf ale w wielu krajach unijnych szczegolnie w szkołach wyzszych już taka instancja od lat istnieje.

W 2003 roku powstała europejska sieć rzecznikow szkolnictwa wyzszego – The European Network for Ombudsmen in Higher Education (ENOHE) która organizuje coroczne konferecje: 2003 Amsterdam, •2004 Madryd, •2005 Wiedeń, •2006 Zurych, •2007 Antwerpia,•2008 Londyn,2009 Hamburg co świadczy o żywotności tej organizacji.

O działaniach ENHOE informuje strona http://www.english.uva.nl/enohe/enohe_network.cfm

niezbyt jednak bogata.

Swoje strony mają też rzecznicy afiliowani przy ENHOE:

Austrian Federal Ministry for Education, Science and Culture (Vienna, Austria)

Universiteit van Amsterdam (Amsterdam, The Netherlands)

University of the Balearic Islands (Palma de Mallorca, Spain)

University of Cantabria (Santander, Spain)

University of Leiden (Leiden, The Netherlands)

University Miguel Hernandez (Elche, Spain)

University of Professional Education Utrecht (Utrecht, The Netherlands)

Vrije Universiteit (Amsterdam, The Netherlands)

Rey Juan Carlos University, Madrid (Spain)

University of Valladolid (Spain)

University of Dundee (Dundee, United Kingdom)

Queensland University of Technology (Brisbane, Australia)

University of Jaén (Jaén, Spain)

Universidad Politécnica de Madrid (Madrid – España)

University of South Australia (Adelaide, Australia)

Universidad Autónoma de Madrid (Madrid, España)

Eidgenössische Technische Hochschule Zürich

Zatem instancja rzecznika akademickiego funkcjonuje w takich krajach unijnych jak Holandia, Hiszpania, Austria, Wielka Brytania, czy Niemcy.

Instytucja akademickiego rzecznika praw obywatelskich w tych krajach, ( w szczególności w Hiszpani gdzie ma najdłuższe tradycje), ma swoje korzenie w instytucji rzecznika praw obywatelskich.

Taki akademicki rzecznik praw obywatelskich jest osobą niezależną, neutralną osobą, do której studenci, pracownicy akademiccy i administracyjni mogą się zwracać w sposób nieformalny i poufny o pomoc w sprawach dotyczących uczelni i jej społeczności.

Rzecznik rozwiązuje problemy w sposób nieformalny, m.in. w drodze mediacji. Rzecznik identyfikuje także problemy strukturalne i nieprawidłowości funkcjonowania uczelni oraz wydaje zalecenia do odpowiednich organów w celu zapobiegania patologiom i poprawy istniejącej sytuacji.

Funkcja rzecznika jest niezależna od struktury zarządzania. Rzecznicy nie działają jako zwolennicy osób fizycznych lub specjalnej grupy ludzi, ale jako zwolennicy uczciwości i sprawiedliwości w ramach organizacji.

W Hiszpanii instancja akademickiego rzecznika ( Defensor Universitario) po przeprowadzeniu reformy uniwersytetów została ustanowiona w 54 uczelniach publicznych i prywatnych jako instrument poprawy funkcjonowania wyższych uczelni. Rzecznicy uczelni hiszpańskich odbywają regularnie krajowe spotkaniahttp://www.cedu.es/encuentros.html

W Europie instancją rzecznika zainteresowane są głównie uczelnie, w szczególności uniwersytety, gdyż te instytucje mają o wiele więcej problemów niż instytuty naukowe,bez studentów. W niektórych krajach instancja akademickiego rzecznika sprowadzona jest zresztą głównie do problemów studenckich . np. w Anglii i Walii funkcjonuje’ The Office of the Independent Adjudicator for Higher Education („OIA”) do rozwiązywania skarg studentów. http://www.oiahe.org.uk/index.asp

We Francji instancja mediatora obejmuje cały system edukacji zarówno ‚ niższej jak i wyższej (Le médiateur de l’éducation nationale et de l’enseignement supérieur)

a mediator przygotowuje coroczne raporty dostępne w internecie np. Rapport du médiateur

Komentarze 2

  1. Mediator (rzecznik) powinien byc demokratycznie wybierany np. podczas wyboru do wladz miasta (aby zaoszczedzic troche grosza na wybory). Moze byc wybierany rownolegle z rektorem co chyba juz jest szeroko praktykowane w Polsce (ale nie tu w Kanadzie).

    Prawo do mianowania powinny miec organizacje studenckie oraz pracownicze ale nie rektor czy ministerstwo.

    Rzecznik nie moze byc zwolniony przez administracje.

    Jesli rzecznika moze powolac czy zatwierdzic rektor to taki rzecznik szybko idzie reka w reke z szefem i dziala to zuplenie odwrotnie od zamierzonego celu. Rektor „umywa rece” mowiac „rzecznik tak orzekl” i jest jeszcze gorzej…

    Nota bene, w Kanadzie sa wybieralni czlonkowie do Komisji Zarzadzania w szklolach ale jedyunie na poziomie szkol podstawowych i srednich. „Board of directors” jest mianowany przez rektora jesli idzie o uniwersytety (ten rzecznik niemalze na pewno tez 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: