Czy mobbing trafi do kodeksu karnego

Czy mobbing trafi do kodeksu karnego

Rzeczpospolita, Agata Łukaszewicz 15-03-2011

Ministerstwo Sprawiedliwości robi rozeznanie, czy istnieje potrzeba kryminalizacji mobbingu. Niewykluczone, że tak się stanie…

Pomóc ofiarom

– Warto się zastanowić nad wpisaniem mobbingu do kodeksu karnego – mówi „Rz” minister Radziszewska.

Podaje przykład stalkingu i molestowania seksualnego, które znalazły się w k.k. po to, by ułatwić ofiarom dochodzenie swoich praw.

W przypadku molestowania seksualnego mamy domniemanie winy sprawcy, ale w przypadku naruszeń praw pracowniczych i stalkingu k.k. przyjmuje domniemanie niewinności sprawcy. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że kodeks pracy  w sposób bardzo ogólny zobowiązuje pracodawcę do przeciwdziałania mobbingowi.

– Nie chodzi o to, by sprawca mobbingu trafiał do więzienia – wyjaśnia minister Radziszewska. I dodaje, że katalog kar możliwych do zastosowania jest przecież bardzo szeroki. Problem kryminalizacji mobbingu trafił do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, która właśnie wydała opinię w tej sprawie….

Jak mówi „Rz” Michał Królikowski, jej członek, komisja sprzeciwiła się bezpośredniej kryminalizacji zachowań mobbingu w rozdziale „Przestępstwa przeciwko wolności”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: