SEJM WPISAŁ STALKING DO KODEKSU KARNEGO

3 lata więzienia za stalking. Sejm przyjął ustawę

Dziennik Gazeta Prawna, 2011-02-25,

Karę do trzech lat więzienia za uporczywe, złośliwe nękanie mogące wywołać poczucie zagrożenia – czyli tzw. stalking – przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja Kodeksu karnego. Kara wzrośnie do 10 lat więzienia, jeśli osoba nękana targnie się na swe życie.

Trzy lata za stalking

Rzeczpospolita, 25.02.2011

Karę do trzech lat więzienia za uporczywe, złośliwe nękanie mogące wywołać poczucie zagrożenia – tzw. stalking – przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu karnego

Trzy lata za uporczywe i złośliwe nękanie

tvn.24, 25.02.2011

SEJM WPISAŁ STALKING DO KODEKSU KARNEGO

Posłowie zadecydowali w piątek, że stalking będzie przestępstwem. Nowelizacja kodeksu karnego zakłada do 3 lat więzienia za uporczywe, złośliwe nękanie mogące wywołać poczucie zagrożenia. W przypadku, gdy osoba nękana targnie się na swe życie, kara może wzrosnąć do 10 lat…..

Telefony, smsy i prezenty

Nękanie, określane jako stalking, to na przykład wykonywanie licznych telefonów do ofiary, wysyłanie jej sms-ów, śledzenie, ale także obdarowywanie ofiary prezentami, których ona sobie nie życzy. Kara będzie grozić również osobom wykorzystującym wizerunek pokrzywdzonego lub inne jego dane osobowe w celu wyrządzenia mu szkody.

W nowelizacji przewidziano też, że w przypadku, gdy osoba poszkodowana zostanie doprowadzona do próby samobójczej, to sprawca będzie mógł trafić do więzienia nawet na 10 lat. Oprócz tego sąd będzie mógł także orzec zakaz kontaktowania się i zakaz zbliżania się do nękanych osób.

Ściganie sprawców stalkingu będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: