Europejskie Centrum Obrony Wolności Słowa przeciw mobbingowi

Europejskie Centrum Obrony Wolności Słowa

S t r o n a • byłych działaczy • Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża

W czasie ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego w dn. 16 i 17 czerwca br. w Strasburgu miały miejsce spotkania, których celem było powołanie Europejskiego Centrum Obrony Wolności Słowa.

Celem tego ośrodka jest zbieranie i udostępnianie opinii publicznej informacji na temat mobbingu stosowanego wobec dziennikarzy i osób życia publicznego, którzy w swojej pracy zawodowej spotkali się z przykładami represji zawodowych, środowiskowych a także nawet finansowych i sadowych po tym gdy odważyli się stanąć w obronie tradycyjnych wartości patriotycznych lub zrobić filmy poruszające drażliwe sprawy historyczne…

Jedna odpowiedź

  1. Według jednej wersji przysłowia «Prawda w oczy kole» w języku francuskim «Jest tylko prawda, która ma właściwości ofensywne». Dziennikarze mogą obecnie oficjalne dane ze strony autorskiej http://www.iamscientist.com/people/jjspychala (plik Curriculum Vitae) wykorzystać w swoich opracowaniach. Wcześniej otrzymałem m.in. wiadomość od profesora Briana Martina z University of Wollongong (The Whistleblower’s Handbook, http://www.bmartin.cc/pubs/99wh.html), który planuje umieścić moje komentarze w swoich publikacjach. Tu chciałbym jeszcze zapewnić wszystkich, że precyzowanie przepisów prawnych i procedur jest ważne przede wszystkim ze względu na procedurę z Kodeksu postępowania karnego, która pozwala przewodniczącemu sądu wszelkie luki prawne interpretować na korzyść oskarżonego lub pozwanego. Naturalny rozwój prawa powoduje powstawanie nowych, bardziej ścisłych przepisów i procedur; jako przykład może posłużyć ewolucja artykułu 22 o prawie do edukacji w szerszym znaczeniu (le droit à l’instruction) z «Déclaration des droits de l’homme et du citoyen» z 1793 roku do obecnego poziomu w Konstytucji RP, poprzez Powszechną Deklarację Praw Człowieka (art. 26) i Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka (prawa kulturalne). Ogólnie rzecz biorąc, pojawianie się nowych ścisłych przepisów prawnych jest korzystne dla obywatela. Skutkiem nieprzyjęcia dwóch rezolucji w 1948 roku (prawo francuskie uzyskało rangę rezolucji Zgromadzenia Ogólnego) są nadal widoczne zaniedbania polskich rządów. W Polsce obowiązują źródła prawa z art. 87 Konstytucji RP, dlatego w swoich pismach procesowych i wywodach sądowych oparłem się na definicji mobbingu z Kodeksu pracy (art. 94.3 §2), jednakże dodatkowo odwoływałem się do etymologii słowa mobbing i akcentowałem znaczenie gangingu jako dowodu na mobbing. Prawo pracy mówi też o przypadkach z pogranicza mobbingu i molestowania. Wykorzystałem określenia godności z przepisów międzynarodowych, aby umotywować wysokość odszkodowania (ludzie mają różną godność, stąd inna wartość odszkodowania za naruszenia godności). Podobnie jest z pozostałymi dobrami osobistymi z art. 23 Kodeksu cywilnego (artykuł honorowany przez prawo pracy).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: