Zawód: mediator
Rzeczpospolita, 29-10-2009, Tomasz Pietryga
Powstanie nowa grupa zawodowa. Prawnicy zostaną wyłączeni z mediacji, a ugody będą częściej zastępować wyroki sądowe.
Z mediacją jest źle. Z sal sądowych trafia do niej promil rozpatrywanych spraw. Nie ufają jej nie tylko strony, ale nawet sędziowie. Czy wkrótce się to zmieni?
Projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który trafił do konsultacji społecznych, ma spowodować ożywienie mediacji.
Brakuje standardów
Obecnie postępowanie mediacyjne może być prowadzone w sprawach nieletnich, karnych i cywilnych. Regulacje nie są jednolite. Różnorodny jest nawet status mediatora czy jegowynagrodzenie. Projekt określa jednakowe standardy. Wprowadza też podział na mediatorów zawodowych i społecznych. Wyłącza z tej pierwszej grupy przedstawicieli zawodów prawniczych: adwokatów, radców, referendarzy itp. Nie będą oni mogli być wyznaczani przez sądy i prokuratury do mediacji.
Wzmocniony zostanie za to status mediatora. Będzie go obowiązywała m.in. tajemnica zawodowa.
Filed under: Lektury, Mediator w Polsce | Tagged: mediator, Postępowanie mediacyjne, projekt, zawód |
Wspólne stanowisko Business Centre Club, KRRP i NRA w sprawie projektu ustawy o mediatorach i zasadach prowadzenia mediacji w sprawach skierowanych przez organy procesowe
http://www.edukacjaprawnicza.pl/index.php?mod=m_aktualnosci&cid=1&id=927
…..Niepokój Business Centre Club, Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej budzi treść opublikowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu ustawy o mediatorach i zasadach prowadzenia mediacji w sprawach skierowanych przez organy procesowe.
Nasze trzy organizacje stoją na stanowisku, że ustawowy zakaz możliwości wykonywania zawodu mediatora, którym mieliby być objęci m.in. radcowie prawni i adwokaci, jest szkodliwy dla rozwoju tej niezwykle potrzebnej i ważnej formy rozstrzygania sporów. Rozwiązanie to nie znajduje merytorycznego uzasadnienia zarówno w praktyce, jak i w teorii mediacji. Propozycje te stoją również w sprzeczności z zasadami nieskrępowanego rynku usług mediacyjnych. Co ważne, tego typu rozwiązania są niespotykane w krajach Unii Europejskiej oraz na kontynencie północnoamerykańskim. Wszędzie tam osoba wykonująca zawód prawniczy może być również mediatorem…..