Wypalenie zawodowe dużo kosztuje

mobbing lektura

Wypalenie bardzo drogo kosztuje

Rzeczpospolita, 28-10-2009

Czy wielu mamy wypalonych zawodowo Polaków?

Prof. Tadeusz Marek: Zależy w jakich zawodach. W kilku grupach zawodowych bardzo narażonych na wypalenie można szacować, że ten udział wynosi od 20 do ponad 40 procent. To głównie profesje związane z intensywną interakcją z drugą osobą – klientem, pacjentem uczniem, czyli nauczyciele, policjanci, lekarze i dziennikarze, ale także urzędnicy i menedżerowie. Syndrom wypalenia związany jest z sytuacjami, w których spotykamy się z niemożnością przełamania pewnych nieuchronnych wydarzeń, jak śmierć, regulacje biurokratyczne, gdy nie możemy sobie poradzić ze zbyt dużym nawałem pracy albo działać tak, jakbyśmy chcieli. Istotnym czynnikiem jest też zła organizacja pracy.

Na czym polega wypalenie?

Wypalenie to syndrom trójelementowy. Po pierwsze mamy rozstrój emocjonalny. Po drugie depersonalizację, cynizm i deprecjonowanie osób, dla których pracujemy. Wówczas pacjent jest kolejnym przypadkiem, a uczeń numerem w dzienniku. Trzeci końcowy element to poczucie braku kompetencji i osiągnięć. Te trzy składniki łączą się razem, dając wypalenie….

najlepiej przed wypaleniem chroni ideowość. Jeśli jestem mocno zaangażowany w pracę, jestem jej fanatykiem, to się nie wypalę. Bo działam w imię wyższych wartości, dla których się poświęcam. Wypalenie zawodowe zależy nie tylko od tego, co działa na nas z zewnątrz, ale również od tego, co mamy w głowie…

———–

I ty możesz mieć kiedyś dość pracy

Rzeczpospolita, 28-10-2009

Na zniechęcenie i wyczerpanie pracą skarżą się często nauczyciele i lekarze. Ale może ono dotknąć prawie każdego

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: