Mecenasi nie będą mogli być mediatorami

mobbing lektura

Mecenasi nie będą mogli być mediatorami

Rzeczpospolita Michał Kosiarski 15-10-2009,

Radcy prawni, adwokaci, sędziowie, a także przedstawiciele innych zawodów związanych z wymiarem sprawiedliwości nie będą mogli prowadzić mediacji

Tak wynika z projektu ustawy o mediatorach i zasadach prowadzenia mediacji w sprawach skierowanych przez organy procesowe. Projekt przygotowały prof. Ewa Bieńkowska i prokurator Lidia Mazowiecka, członkinie rady ds. alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów i sporów. Określa on jednolite zasady dla zajmujących się mediacjami we wszystkich rodzajach spraw, w których są one dopuszczalne. Z ogłoszonej wczoraj wersji wynika, że gdy do mediacji kieruje np. sąd lub prokuratura, mediatorami zawodowymi nie będą mogli być czynni zawodowo sędziowie, prokuratorzy, radcy prawni, adwokaci, kuratorzy sądowi,notariusze, komornicy (ani aplikanci tych wszystkich zawodów) oraz refrendarze sądowi, asystenci sędziów, policjanci,pracownicy służby więziennej i syndycy.

– Te ograniczenia z pewnością wywołają kontrowersje – wieszczy prof. E. Bieńkowska. Nie oznacza to jednak, że czynni prawnicy w ogóle nie będą mogli mediować. Pozostaną im np. sprawy cywilne, w których strony umówiły się na mediację, a także funkcja mediatora społecznego (trafią do niego sprawy przekazane przez zawodowego, ale organy procesowe nie będą mogły same skierować do niego żadnych spraw).

Reklamy

Komentarze 2

  1. Coraz mniej opłaca się być prawnikiem po aplikacji. W sprawach cywilnych przedstawicielem może być ktokolwiek na podstawie umowy zlecenia. Pismo adwokata do sądu z błędami formalnymi odrzucane jest bez możliwości poprawy, w przeciwieństwie do pisma „amatora”. Poza tym coraz więcej ludzi kończy aplikacje – konkurencja jest coraz ostrzejsza.

  2. A u mnie mąż, który nie jest prawnikiem musiał otworzyć kancelarię żebym mogła jak człowiek się reklamować i zdobywać nowoczesnymi metodami nowych klientów. I teraz to on zostanie mediatorem bo ja jako radca prawny nie będę mogła…ale fajnie. A pism do sądu będąc adwokatem czy radcą to najlepiej nie podpisywać jako pełnomocnik tylko dać klientowi do podpisania – choćby ze względu na dobro tegoż klienta (no bo wiadomo jakie są rygory i konsekwencje jak podpisze się profesjonalista i coś skaszani).
    Pięknie ktoś rozwalił te zawody i jak widać proces trwa. Jeszcze trochę i nie będzie adwokatów i radców. Nie ma najmniejszego sensu nim zostawać, więcej można zdziałać otwierając „Kancelarię prawną” bez tego całego obciążenia składkami, ubezpieczeniem, zasadami etyki itp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: