Europejski Dzień Walki z Depresją

baner

Eksperci: depresję można pokonać

PAP – Nauka w Polsce

Depresja jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych – poważną chorobą, podobnie jak zapalenie płuc czy nadciśnienie tętnicze. Nie należy jej się wstydzić i można ją skutecznie leczyć – przekonywali specjaliści na konferencji prasowej zorganizowanej w związku z trwającą kampanią społeczną „Depresję można pokonać – zmień perspektywę”.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na depresję cierpi ponad 120 milionów osób na całym świecie. Uważana jest za czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny – dotyczy od 4 do 7 procent całej populacji (w Europie aż 9 procent), a ponad połowa chorych nie otrzymuje właściwej pomocy – mówił prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Aleksander Araszkiewicz. W Polsce jest to od 1,5 do 2,6 miliona ludzi.


Choroba może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć, stan posiadania czy wykonywany zawód, jednak kobiety cierpią na depresję dwa razy częściej niż mężczyźni. Częstość występowania depresji rośnie z wiekiem. Sprzyjają jej niektóre choroby fizyczne, jak zawał czy udar, ciężki stres, trudne wydarzenia życiowe. Według prognoz, do roku 2020 depresja będzie najczęstszym schorzeniem w krajach rozwiniętych.

Europejski Dzień Walki z Depresją obchodzony będzie 17

Reklamy

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: