Mobbing w NIK ?

info mobbing

Mobbing i molestowanie we wrocławskiej NIK?

Podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy potwierdziła to aż jedna czwarta jej pracowników. Prezes Najwyższej Izby Kontroli zarządził w tej sprawie postępowanie dyscyplinarne. Jeśli potwierdzi ono ustalenia PIP, kierujący od 19 lat wrocławską delegaturą Andrzej Myrta straci stanowisko.

O niewłaściwe traktowanie pracownicy wrocławskiego oddziału NIK oskarżają dyrektora Myrtę już od dawna. Na przełomie 2007 i 2008 roku przeprowadzono w tej sprawie nawet wewnętrzną kontrolę, ale nie wykazała nieprawidłowości. – Przesłuchano wtedy kilku pracowników, którzy potwierdzili doniesienia o mobbingu i molestowaniu seksualnym, ale kierownictwo nic z tym nie zrobiło – opowiada jeden z inspektorów. Myrta utrzymał się na stanowisku.

Sprawą zainteresowała się jednak Państwowa Inspekcja Pracy, która na początku tego roku przeprowadziła we wrocławskim oddziale NIK kontrolę. Jej wyniki były dla dyrektora na tyle niewygodne, że odmówił podpisania protokołu pokontrolnego. Wystąpił też do PIP z wnioskiem o ich utajnienie. Udało nam się do nich dotrzeć.

Z anonimowej ankiety wynika, że aż 40 proc. zatrudnionych we wrocławskiej delegaturze zauważyło w pracy przypadki mobbingu. Aż 32 proc. potwierdziło, że było przedmiotem złośliwych, wulgarnych bądź agresywnych uwag. Połowa badanych twierdzi, że z pracy wychodzą roztrzęsieni z powodu złej atmosfery. A blisko jedna czwarta ankietowanych potwierdza, że w delegaturze dochodziło do molestowania seksualnego ze strony przełożonych. 

Pracownicy, z którymi udało nam się skontaktować, uważają, że wyniki kontroli odzwierciedlają warunki pracy we wrocławskiej delegaturze. Twierdzą, że niewybredne uwagi i zachowania z podtekstem seksualnym wobec podwładnych są w firmie na porządku dziennym. Oskarżenia kierują głównie pod adresem Myrty. Nie chcą jednak wypowiadać się pod nazwiskiem. Tłumaczą, że dyrektor już im groził. „Podczas jednego ze spotkań z załogą śmiał się nam w twarz, że teraz my kopiemy go po kostkach, ale już niedługo to on będzie nas kopał. I to po jajach” – twierdzi jeden z pracowników….

Reklamy

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: