Pozew o mobbing – propozycja nowych rozwiązań prawnych

mobbing lektura

Będzie trudniej wnieść pozew o mobbing

Wprost

Zanim pracownik złoży do sądu pozew o mobbing będzie zobligowany do poinformowania o sytuacji szefa firmy, który w takiej sytuacji będzie musiał wszcząć wewnętrzną procedurę sprawdzająco-wyjaśniającą. Takich zmian w Kodeksie Pracy domagają się członkowie specjalnego zespołu ds. przeciwdziałania mobbingowi – informuje „Gazeta Prawna”. Według danych Instytutu Psychosomatycznego ok. pół miliona Polaków jest prześladowanych w pracy.

Propozycja nowych rozwiązań prawnych jest wzorowana na przepisach obowiązujących m.in. w krajach Beneluksu. Czy oznacza to, że dręczony w pracy pracownik zostanie pozbawiony możliwości założenia sprawy w sądzie? – Nie chcemy wykluczać drogi sądowej. Chcemy jedynie wypełnić lukę prawną wynikającą z aktualnych przepisów – przekonuje Jarosław Marciniak, ekspert prawa pracy i członek zespołu antymobbingowego. Jego zdaniem w obecnej sytuacji, kiedy jedyną drogą dochodzenia pracownika swoich praw jest skierowanie sprawy do sądu, nie ma możliwości polubownego rozwiązania sprawy przed procesem. Tymczasem taki sposób mógłby być korzystny dla obu stron, które mogłyby szybciej rozwiązać problem i uniknąć nagłośnienia sprawy. Eksperci zwracają uwagę, że w sytuacji gdy pozew trafia do sądu obie strony usztywniają swoje stanowiska i trudno jest później o kompromisowe rozwiązanie.

Procedury wewnętrzne pod kontrolą

Postępowanie mediacyjne musiałoby rzecz jasna być monitorowane z zewnątrz, tak aby pracodawca poinformowany o sprawie nie nadużywał swojej pozycji zmuszając np. pozostałych pracowników do podpisywania oświadczeń, że nigdy nie doświadczyli w firmie mobbingu. Należałoby również uniknąć sytuacji w której, jeśli do mobbingu rzeczywiście doszło, pracodawca wykorzystywałby informacje zdobyte w dochodzeniu wewnętrznym do przygotowania swojej linii obrony w sądzie. Bohdan Wasilewski, dyrektor Instytutu Psychosomatycznego w Warszawie i członek zespołu antymobbingowego proponuje, by to sądy kierowały do firm bezstronnych mediatorów. Pozwoliłoby to uniknąć sytuacji w której mediatorem zostałaby osoba z firmy zainteresowana zatuszowaniem sprawy….

Pracownikom trudniej będzie wnieść pozew o mobbing

Gazeta Prawna

Mobilizacja pracodawców

Sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie zwraca z kolei uwagę na ogromne różnice w przestrzeganiu prawa pracy przez firmy. Niektórzy pracodawcy stosują wysokie standardy, szkolą personel i kadrę, powołują komisje pojednawcze, wprowadzają procedury antymobbingowe. Inni notorycznie łamią kodeks pracy, nie zależy im też na dobrym imieniu.

– Precyzyjny przepis nakazujący pracodawcy wyjaśnienie sporu zmobilizowałby firmy do aktywnego przeciwdziałania lobbingowi – ocenia Waldemar Żurek.

Według niego kwestią fundamentalną jest jednak to, kto odpowiadałby za procedurę rozjemczą w firmach. Chodzi o to, aby pracodawca nie mógł wyznaczyć na mediatora np. osoby, która zacierałaby ślady, zamiast sprawę uczciwie wyjaśniać. Takie postępowanie utrudniałoby zbieranie dowodów przez pracownika, a w przypadku mobbingu to on musi dowieść winy pracodawcy.

Zewnętrzna kontrola

Eksperci zwracają też uwagę, że dochodzenie prowadzone przez firmę musiałoby być monitorowane z zewnątrz, np. nagrywane, a dokumenty udostępniane do wglądu pokrzywdzonego…

prof. Bohdan Wasilewski, psychiatra i dyrektor Instytutu Psychosomatycznego w Warszawie, członek zespołu antymobbingowego:

Jego zdaniem w pierwszej kolejności zmiany w kodeksie pracy powinny iść w kierunku ochrony ofiar terroru psychicznego, jakim jest mobbing, tak jak chroni się ofiary np. przemocy rodzinnej. Zwraca też uwagę, że sądy mogłyby przed procesem wysyłać obligatoryjnie strony konfliktu do zawodowych mediatorów, którzy bezstronnie proponowaliby rozwiązanie sporu. Dopiero gdyby ten środek zawiódł, sprawa trafiałaby do sądu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: