Uwarunkowania systemowe mobbingu w środowisku akademickim


negatywne skutki

Uwarunkowania systemowe mobbingu

w środowisku akademickim

Mobbing jest wszechobecny, ale wiele czynników systemowych może mu sprzyjać lub go ograniczać.

Obecny system nauki i edukacji wyższej w Polsce jest promobbingowy, czyli sprzyja mobbingowi, zamiast mu zaopobiegać. W instytucjach akademickich winno się prowadzić politykę antymobbingową, co niekiedy ma miejsce, ale bez zmian systemowych taka polityka nie może być skuteczna.

Nauka jest hierarchiczna a w praktyce w Polsce ma strukturę feudalną uwarnkowaną tytularnie i silnie zakorzenioną w systemie PRL .Posiadacze rozlicznych tytułów nie zawsze odpowiadających rzeczywistemyu dorohbkowi naukowemu stoją na szczytach hierarchii i zabiegają o utrzymanie stastus quo zapewniajace im rozliczne przywileje i praktycznie dożywotnio nieusuwalnośc ze stanowisk naewet w przypadku poczynan patologicznych.

Taka sytuacja stwarza wrecz idelane warunki do mobingowania podwladnych do mobbimngu pionowego – odgornego ( zstęopującego). Wielu szefow nie zawsze kompetenctnych na swoim stanowisku czuje się zagrożna i stara się ‚dołować’ potencjalnych konkurentow co prowadzi generlanie do obnizenia potencjału intelektualnego .

Próby reformania tego systemu są torpedowane gdyż decydenci nie mają interesu aby się ograniczać.

Gdy np. w USA nawet nobliści tracą pracę na uczelniach, gdy nie wykazują się aktywnością w pracy dla uczelni w Polsce już po habilitacji naukowcy otrzymują taki pakiet przywilejów i taki potencjał zatrudnienia, że praktycznie nawet jakby nic nie robili, lub robili rzeczy niegodne naukowca i tak są w cenie. Co więcej, profeorsowie jeśli zdecydują się na nieprace po przejściu na emeryture mają być dodatkowo wynagradzani !.( według założeń obecnej reformy ). Może to by zmniejszyło nawet mobbingowanie młodszych, ale to nie jest właściwy kierunek polityki antymobbingowej.

W reformie winna być zniesiona instytucja akademickich ‚świętych krów’ zapewniająca bezkarność wybranym , a wprowadzona instytucja mediatora akademickiego dająca szansę rozwiązywania konfliktów i prowadzenia skuteczniejszej polityki antymobbingowej.

Mobbingowi służy sposób rekrutacji kadr akademickich w formie fikcyjnych konkursów, ustawianych na konkretną osobę , ze szczególwymi warunkami, które ona najlepiej spełnia. Każdy śmiałek, który by zakłócił taki sposób rekrutacji, czy to jako kandydat do stawania w szranki konkursowe, czy jako członek komisji konkursowej wyłamujący się z solidarnego głosowania na ustawionego ‚konia’, musi się liczyć z szykanami i ostracyzmem środowiskowym.

System, uświęcony tradycją, ma nawet cechy polityki antymbbingowej, bo kto go akceptuje może się uchronić przez mobbingiem ! A zatem lekcja jest jasna. Chcesz się uchronić przed mobbingiem – dostosuj się do panującego systemu ! nie walcz z wiatrakami ! nie dziw się, że cię ‚dołują’ skoro się stawiasz !

A zatem najskuteczniejsza polityka antymobbingowa to polityka dostosowania się do panującego systemu, choćby najbardziej patologicznego. Tym samym patologie są utrwalane, co jednak najlepiej pokazuje, że jedynym wyjściem z zamkniętego kręgu są zmiany systemowe ograniczające patologie, takie, które patologii nie premiują!

Aprobowany a nawet popierany systemowo ‚ chów wsobny’, także w odniesieniu do klanów rodzinnych i praktycznego dziedziczenia stanowisk akademickich, jest przykładem choroby systemu akademickiego manifestujacej się także w formie mobbingu.

Zamysł zatrudnienia ‚swojego’. często wiąze się z zamyslem pozbycia się ‚nie-swojego’ właśnie poprzez dzialania mobbingowe, a klan rodzinny zatrudniony w tej samej instytucji ma taką siłę mobbingowania, że jednostka dla klanu niewygodna, nie ma żadnych szans na przetrwanie.

Antynepotyczne zapisy w założeniach nowej reformy systemu idą w dobrym kierunku, chociaż będą trudne do zrealizowania.

Józef Wieczorek

Reklamy

Komentarze 2

  1. UW – to bezprawie i przestępstwa
    http://www.uw.blog.onet.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: