Zachowania mobbingowe

mobbing lektura

Mobbing Pawel Karpowicz

strona : polonianieznana.be

Zachowania mobbingowe

Przyjrzyj się uważnie wymienionym zachowaniom i oceń, czy tego rodzaju działania nie pojawiały się w Twoim miejscu pracy.

Profesor Heinz Leymann podzielił zachowania mobbingowe na pięć grup:

1. Działania, które utrudniają osobie mobbowanej możliwość wyrażania własnego zdania – np.: ciągłe przerywanie wypowiedzi, ograniczanie możliwości wypowiadania się, reagowanie na przekazywane przez pracownika informacje oraz uwagi krzykiem i wulgaryzmami, ustne groźby.

2. Działania, które zaburzają relacje osoby mobbowanej z innymi pracownikami – np.: w pokoju, w którym pracuje osoba mobbowana, przesadzenie jej na miejsce oddalone od innych pracowników, zabronienie pracownikom prowadzenia rozmów z osobą mobbowaną, traktowanie osoby mobbowanej jak powietrza, nieodpowiadanie osobie mobbowanej na przywitanie.

3. Działania, które mają na celu zaburzenie społecznego odbioru osoby – np.: negatywne wypowiedzi na temat danej osoby poza jej plecami, podejmowanie prób ośmieszenia jej, rozsiewanie złośliwych plotek, sugerowanie, że jest psychicznie chora, wyśmiewanie się z jej życia prywatnego.

4. Działania, które mają wpływ na sytuację życiową i zawodową osoby prześladowanej – np.: zlecanie osobie prześladowanej prac bezsensownych, zarzucanie wciąż nowymi pracami, których terminy nie są możliwe do realizacji, polecenie wykonywania prac, które uderzają w jej poczucie godności, dawanie zadań, które przerastają możliwości i kompetencje osoby prześladowanej, w celu jej zdyskredytowania.

5. Działania, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie osoby prześladowanej – np.: przymuszanie do wykonywania prac szkodliwych dla zdrowia, groźba przemocy fizycznej, znęcanie się fizyczne.

Reklamy

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: