Kim jest mediator ?

mobbing lektura

Mediacja.  Jestem za

Kim jest mediator ?

(wg  Bobrowicz Maciej   – Mediacja.Jestem za)


Mediator to neutralna osoba trzecia, pomagająca stronom rozwiązać spór.

Jego rola – powszechnie w Polsce niezrozumiana – obarczona jest odpowiedzialnością i olbrzymim stresem.

Mediator funkcjonuje w warunkach skrajnie nieprzyjaznych, nasyconych negatywnymi emocjami i agresywnymi zachowaniami.

Profesjonalny mediator powinien nie tylko zarządzać samym przebiegiem mediacji, ale czynnie wpływać na zachowania stron – stosując odpowiednie narzędzia. To działanie to wspólne poszukanie rozwiązań, które może zaakceptować każda strona. Aby tak się stało, strony odkryć muszą swoje prawdziwe, a nie werbalizowane, cele, potrzeby i interesy.

Profesjonalizm mediatora wymaga od niego znajomości zasad komunikacji werbalnej i niewerbalnej, teorii konfliktu i praktycznych umiejętności zarządzania nim, psychologicznej analizy zachowań i procesu podejmowania decyzji, oraz technik rozwiązywania problemów.

Na profesjonalne zachowanie mediatora wpływają też jego osobowościowe predyspozycje: umiejętność budowania zaufania i sympatii, otwartość, sposób komunikowania się i budowania relacji z otoczeniem oraz przestrzeganie zasad etyki mediatora.

Niewątpliwy wpływ na przebieg mediacji ma też autorytet mediatora – wypływać może on jego uznanej pozycji na rynku, sprawowaniu funkcji cieszących się powszechnym uznaniem i aprobatą społeczną.

Sam autorytet – bez umiejętności zarządzania mediacją – często na wiele się nie zda. Świadczą o tym nieudane próby mediacji podejmowane przez tzw. autorytety.

Mediacja ma swoje prawa i w większości powstałych konfliktów sam autorytet niestety nie wystarcza.

Przeszkadza, by nie powiedzieć uniemożliwia, zarządzaniu negocjacjami autorytarne podejście, nieumiejętność zachowania neutralności (często nieświadome) czy wręcz brak narzędzi niezbędnych do profesjonalnej komunikacji ze stronami lub zarządzania taką komunikacją między stronami.

Bezwzględną cechą mediatora jest bezstronność i neutralność.

Zgodnie z Europejskim Kodeksem Postępowania Mediatorów (art. 2.1) mediator przed rozpoczęciem mediacji (także później) ma obowiązek poinformowania stron o wszelkich okolicznościach, które mogą wpływać lub stwarzać wrażenie, że mogą wpływać, na niezależność mediatora oraz na konflikt interesów.

Zasada bezstronności została również powtórzona w art. 1833 KPC, który nakłada na mediatora zasadę zachowania bezstronności.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: