Z działalności Rzecznika Praw Studenta

Robert Pawłowski
RPS 2/011/ 105/Raport
Pierwszy raport z działalności Rzecznika Praw Studenta
(za okres 21 marca 2004 – 21 stycznia 2005)
mobbing lektura
Robert Pawłowski
RPS 2/011/ 105/Raport
(za okres 21 marca 2004 – 21 stycznia 2005)
W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy działalności do Rzecznika Praw Studenta dotarło ponad pół tysiąca spraw (przesłanych głównie za pomocą e-maili na adres rps@psrp.org.pl
4) Opisy przypadków naruszania godności osobistej studentów przez kadrę i administrację uczelni:
od lekceważącego i niegrzecznego odnoszenia się do studentów począwszy, aż po feudalne wręcz relacje panujące na uczelni.
Przypadki stosowania praktyk mobbingowych,. nieuzasadnionego odwlekania terminu obrony, długiego oczekiwania na sprawdzenie pracy, wielokrotnego „cofania do poprawek” bez merytorycznego uzasadnienia takiej decyzji.
II. Podstawowe wnioski z analizy zgłoszonych spraw
1) Środowisko szkolnictwa wyższego dotknięte jest wieloma patologiami, których zróżnicowanie i zasięg nie pozwalają podtrzymywać tezy, że zasadniczo różni się ono od „średniego przekroju społecznego”.
2) W relacjach student – uczelnia istnieje całkowite zachwianie proporcji i przygniatająca dominacja uczelni na wszystkich polach.
Siła oddziaływania samorządu jest często uzależniona od dobrego nastroju dziekana lub rektora, „kierownik akademika w swojej zagrodzie czuje się co najmniej równy wojewodzie”, pracownice dziekanatów są tak pewne swojej pozycji, że mogą z byle powodu stosować strajk włoski i rozliczać indeksy całymi tygodniami.
Z niższych poziomów edukacji przenoszone jest poddańczo-obronne nastawienie w relacjach uczący się – instytucja edukacyjna.
V. Czy Rzecznik Praw Studenta jest potrzebny?
Utrzymanie instytucji Rzecznika Praw Studenta RP wydaje się bezwzględnie konieczne. Przewidywane w najbliższych latach zmiany strukturalne w obszarze szkolnictwa wyższego oraz zmiany świadomości obywatelskiej Polaków sprawią, że liczba spraw kierowanych do Rzecznika będzie wzrastać.
4) Wzrost świadomości obywatelskiej Polaków spowoduje większą presję społeczną na piętnowanie zachowań nieetycznych. Studenci mogą wkrótce zacząć wykazywać większą odwagę cywilną w ujawnianiu przypadków korupcji, mobbingu i molestowania zaobserwowanych na uczelniach
Reklamy

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: