Konferencja poświęcona mediacji

konferencjeBiałystok: konferencja poświęcona mediacji  

Serwis TVP Białystok

Kłótnie, spory, procesy – sądowe wokandy pokazują, że Polacy nie potrafią polubownie rozwiązywać konfliktów. Często też nie wiedzą, że zamiast do sądu mogą udać się do mediatora.

Dlatego Krajowe Centrum Mediacji chce upowszechnić tę instytucję. Dziś w Białymstoku odbyła się konferencja poświęcona mediacji.

Do Sądu Rejonowego w Białymstoku wpływa miesięcznie aż 11 tyś. spraw. Ta sądowa statystyka oznacza jedno – Polacy lubią się procesować. Mimo, iż wiele spraw można rozstrzygnąć polubownie.
– Dzięki mediacji ludzie w krótką chwilę mogliby uniknąć wieloletnich procesów. – tłumaczy Jerzy Śliwa, dyrektor Krajowego Centrum Mediacji.
W krajach zachodnich nawet 80% sporów pracowniczych rozwiązuje się poprzez mediację, w Polsce to zaledwie1%. Reszta trafia do sądu pracy..Mediacja jest też znacznie szybszym i tańszym postępowaniem niż proces.

– Koszty pracy mediatora są pokrywane przez strony, mogą się umówić, w jakiej wysokości, ale też jest kwestia, że często mediator nie chce wynagrodzenia. – powiedział dr Arkadiusz Bieliński, kierownik Podyplomowego Studium Mediatorów Sądowych.
Sztuki mediacji można się też nauczyć. W szkołach prowadzone są warsztaty z mediacji rówieśniczych. 

Reklamy

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: