Mobbing akademicki trudny do sprawdzenia

mobbing w mediach

Mobbing akademicki trudny do sprawdzenia    

Dziennik Polski, 11.05.2009

EDUKACJA. Rośnie liczba nieetycznych zachowań na uczelniach. Ministerstwo Nauki zapowiada większą ochronę praw studentów i naukowców.

– Zależy nam na wypracowaniu nowego modelu postępowania dyscyplinarnego w środowisku akademickim, który moglibyśmy włączyć do konsultowanych obecnie założeń reformy systemu szkolnictwa wyższego – mówi Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Obserwujemy, że istniejący system jest zbyt rozproszony i nieskuteczny, zwłaszcza wobec wzrastającej liczby nieetycznych zachowań.

Z danych Ministerstwa Nauki wynika, że na uczelniach coraz częściej dochodzi do łamania praw zarówno pracowników-naukowców, jak i studentów. W 2008 r. do Komisji Dyscyplinarnej do spraw nauczycieli akademickich przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego wpłynęło 35 spraw, dwa razy więcej niż w ubiegłych latach. Dotyczyły one m.in. nieetycznego postępowania wobec studentów i innych nauczycieli akademickich oraz naruszeń rzetelności naukowej. Jak jednak zaznacza Bartosz Loba, statystyki te nie opisują skali zjawiska, które nie jest łatwe do uchwycenia. … 

– Na uczelniach jest też specyficzna struktura władzy – zaznacza Anna Andrałojć. – Mieliśmy do czynienia z przypadkiem, gdy profesor, odpowiedzialny za wyznaczanie funduszy na badania naukowe, wykluczał zdolnych doktorantów kolegi, którego mobbował i próbował pozbawić autorytetu wśród studentów. Takie pojmowanie władzy i rywalizacji, skutkujące hamowaniem rozwoju innych pracowników jest mobbingiem.

Jak zauważa Robert Pawłowski, rzecznik praw studenta, skargi studentów dotyczą najczęściej kwestii finansowych i prawnych, np. kontrowersyjnych zapisów w uczelnianych regulaminach czy pobieranych opłat. Chociaż spraw związanych z mobbingiem jest najmniej, to jednak ich zbadanie jest zawsze najtrudniejsze.

Reklamy

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: