Wywiad ze światowej sławy mediatorem

mobbing lektura

Ekskluzywny wywiad ze światowej sławy mediatorem

serwis -mediacje.wolterskluwer.pl 

Z Christopherem W. Moorem rozmawia Krzysztof Sobczak  

………….

KS: Czy w Stanach Zjednoczonych istnieje system wydawania licencji mediatorom?
 

CM: Nie istnieje jeden system licencji, obowiązujący w całych Stanach Zjednoczonych. W każdym stanie czy jurysdykcji istnieją osobne zasady i kryteria.

Aby zostać członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwiązywania Konfliktów (Association for Conflict Resolution), międzynarodowej organizacji zrzeszającej mediatorów, a także zostać wciągniętym na listę mediatorów tworzoną przez organa administracji federalnej i lokalnej, trzeba przejść szkolenia i wykazać się odpowiednim doświadczeniem w zawodzie mediatora. W niektórych stanach od mediatorów, których mogą rekomendować sądy, wymagane jest także przestrzeganie pewnych zasad działania. Jeśli jednak mediacja jest całkowicie dobrowolna, to mediator nie ma takiego obowiązku.
Aby zacząć pracować w zawodzie mediatora, trzeba zaliczyć czterdziestogodzinne szkolenie. Jeśli jednak mediator chce się specjalizować w sprawach rodzinnych, rozwiązywaniu konfliktów w biznesie czy sporów publicznych, to konieczne będą dalsze szkolenia. W wielu innych jurysdykcjach i krajach wymaga się zaliczenia co najmniej 80 godzin szkoleń, a także specjalnych kursów z prawa, psychologii i innych dziedzin wiedzy, przydatnych w pracy mediatora o danej specjalizacji.
 

KS: Jakie wykształcenie powinien mieć mediator?
Każdy, kto chce zostać mediatorem, powinien zaliczyć przynajmniej czterdziestogodzinne szkolenie u praktykującego mediatora lub w uznanej firmie zajmującej się mediacją. Następnie należy odbyć praktykę, pracując pod kierunkiem doświadczonego mediatora lub pełniąc rolę współmediatora. W ciągu całej kariery należy się uczyć i podnosić swoje kwalifikacje. Mediatorzy powinni zapisywać się na dodatkowe kursy i szkolenia z dziedzin, w których chcą się specjalizować.
Na wielu uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych utworzono kierunki studiów oferujące stopnie magistra i doktora w takich specjalnościach, jak mediacja, analiza konfliktów i rozwiązywanie konfliktów. Dziś osoby myślące o karierze mediatora kształcą się i zdobywają wysokie stopnie naukowe. Nie zastąpi to jednak praktycznego doświadczenia, zdobytego pod okiem eksperta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: