Kto jest najczęściej mobbingowany w środowisku akademickim?

poradnik-mobbingowy2

Kto jest najczęściej mobbingowany w środowisku akademickim?

Mobbingowany może być każdy. Oczywiście w środowisku akademickim częściej są mobbingowani asystenci, czy adiunkci, a rzadziej profesorowie, ale mobbing jest znany i wśród profesorów.

Nowi w środowisku, najniższego szczebla pracownicy akademiccy, nierzadko doświadczają czegoś co przypomina ‚falę‚ w wojsku. Nie jest to to samo, ale chodzi o zachowania, które wymuszają niejako poznanie hierarchii w miejscu pracy i przyswojenie sobie niepisanych reguł gry i niezbędnej do przeżycia wiedzy – że nie można się wychylać. Oczywiście ci bardziej wrażliwi, takie metody gorzej znoszą i są bardziej podatni na mobbing, który może się dla nich źle skończyć.

Trudno przedstawić jednoznacznie charakterystykę sylwetki osoby podatnej na mobbing.

Mobbingowany może być tzw. nieudacznik, ale i ktoś bardzo kreatywny. Może to być ktoś o niskich kwalifikacjach zawodowych, którego przełożony chce się pozbyć bo jest mało przydatny, ale także ktoś o kwalifikacjach nieprzeciętnych, którego przełożony chce się pozbyć, gdyż stanowi dla niego zagrożenie.

Na ogół mobbingowani są ci, którzy się czymś szczególnym wyróżniają i są z jakiegoś powodu niewygodni, czy to dla przełożonego, czy dla grupy.

Na ogół mobbingowni są nonkonformiści wyróżniający się wśród konformistów (typowe dla środowiska akademickiego) nie pasujący do zespołu.

Ktoś kto jest ‚sygnalistą‚ (whistle-blower) , ujawnia przekrety, korupcję, złe praktyki otoczenia, czy rządzących, jest ‚zbyt’ uczciwy , nietypowy, taki z którego nie ma pożytku w zdemoralizowanym zespole, gdyż np. wyłamuje się z solidarnej zmowy milczenia wobec patologii, musi się liczyć z ostracyzmem grupy, z szykanami bardziej dostosowanych do patologicznego systemu.

Generalnie w polskim środowisku akademickim ujawnianie złych praktyk, czyli tak zwany whistleblowing jest źle widziany, a ‚sygnaliści’ nie są nagradzani, lecz karani.

Jak pracownik, wcześniej wysoko oceniany, ujawni niecne poczynania rządzących, zaczyna być szykanowany i oceny jego pracy drastycznie się zmieniają ( także oceny tej pracy wcześniej wysoko ocenianej, bo oceny w środowisku akademickim działają jednak wstecz ) aż w końcu staje się nieprzydatny do pracy.

Częściej na mobbing narażona jest osoba samotna, wyizolowana z zespołu, nie należąca do żadnej kliki. Należy brać pod uwagę to, że perfidne poczynania mobberów mają często na celu wyizolowanie jednoski, aby się jej łatwiej pozbyć. Dość częsty jest zarzut w stosunku do mobbingowanych, że to jest jednostka, z którą nikt nie chce współpracować

Ktoś kto jest niezależny, nie należy do żadnej kliki, ma swój świat wartości, jest najbardziej niebezpieczny – stanowi bowiem zagrożenie dla całej struktury. Kto narusza strukturę bagna stanowi zagrożenie dla wszystkich, którzy się utrzymują na jego powierzchni

.Józef Wieczorek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: