Aspekty prawne oceny pracownika

prawo-a-mobbing1

Ocena pracownika – aspekty prawne 

nf.pl > Portal wiedzy dla menedżerów,

Maciej Chakowski, Przemysław Ciszek | C&C Chakowski & Ciszek sp. j.

2006-06-13

Przede wszystkim należy podkreślić, iż zgodnie z art. 94 Kp pracodawca powinien oceniać osobę pracownika tylko i wyłącznie w kontekście właściwego wykonywania przez niego obowiązków. Nie może on dokonywać oceny osoby pracownika całkowicie w oderwaniu od wykonywanej przez pracownika pracy .

Pracodawca powinien opracowując w swoim zakładzie system ocen pracowniczych zwracać szczególną uwagę na osiągane przez poszczególnych pracowników wyniki i realizację indywidualnych celów. Dodatkowo powinien zwrócić uwagę, dokonując kompleksowej oceny pracownika, na jego kompetencje do wykonywania pracy na danym stanowisku.

Zgodnie z art. 113 Kp pracodawca nie może dyskryminować pracowników w szczególności ze względu na ich płeć, wiek, niepełnosprawność czy wymiar czasu pracy. Zasada ta odnosi się również do procesu oceny pracownika przez pracodawcę, która jest elementem stosunku pracy. W szczególności należy podkreślić, iż pracodawca, aby nie narazić się na zarzut dyskryminacji w zatrudnieniu, powinien tak przygotować system ocen pracowniczych żeby kryteria oceny pracowników były obiektywnie sprawdzalne. Ponadto powinny być one powszechnie znane wszystkim pracownikom w zakładzie.

Powinni oni mieć możliwość zapoznania się z oceną ich pracy i ich kompetencji przez pracodawcę. Zdecydowanie należy unikać tworzenia systemu ocen pracowniczych na zasadzie ‚sądów kapturowych’. Pracownik musi mieć rzeczywistą możliwość odniesienia się do oceny jego pracy dokonanej przez pracodawcę.

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: