Tytułem wstępu

info-mobbing1

Tytułem wstępu

Mobbing to powtarzające się szykanowanie, nękanie, czy wręcz terror psychiczny stosowany w pracy na ogół wobec jednostki, czasem wobec grupy pracowników.

W języku polskim, także w języku prawnym, przyjął się termin mobbing, jakkolwiek czasem używa się też terminu molestowanie psychiczne (moralne).

Mobberem jest na ogół przełożony szykanujący niewygodnego pracownika (mobbing pionowy. odgórny), niekiedy koledzy mobbingują nietypowego kolegę, którego chcą odizolować od grupy (mobbing poziomy), bardzo rzadko to przełożony jest nękany przez podwładnych (mobbing pionowy, oddolny).

Mobbing odnosi się głównie do stosunków w pracy, ale tym terminem mimo pewnej odmienności, określa się także stosunki np. na uczelniach między studentami a nauczycielami akademickimi, czy w szkole, także na określenie stosunków między uczniem a nauczycielem. Istnieje tez pojęcie mobbingu internetowego, jaki zachodzi w cyberprzestrzeni między forumowiczami, uczestnikami czatów czy różnych grup dyskusyjnych.

Mobbing to jedna z przyczyn kiepskiej kondycji nauki i edukacji w Polsce i ucieczki młodych z instytucji naukowych.

Mobbing na uczelniach i w instytucjach naukowych jest jednak bardzo słabo poznany. Nie ma badań nad mobbingiem akademickim ani w skali kraju, ani nawet w skali wybranych uczelni, czy instytucji naukowych. Niewiele o nim słychać w mediach. Niekiedy można przeczytać w internecie.

Przypadki mobbingu tuszowane są przez władze uczelni, a pracownicy rzadko chcą go ujawniać, w obawie przed wykluczeniem ze środowiska. Jeśli o mobbingu na uczelni nic nie słychać, to nie znaczy, że go nie ma. To znaczy, że jest zamiatany pod dywan. Jeśli dywan jest gruby i dobrze pod niego zamieciono to NIC NIE SŁYCHAĆ!

Mobbingowi w środowisku akademickim mógłby przeciwdziałać mediator, gdyby taka instancja została wprowadzona do systemu akademickiego. Do tej pory brak jest jednak niezależnego mediatora akademickiego dla rozwiązywania problemów w obrębie korporacji akademickiej, gdy w uczelniach amerykańskich, a także europejskich istnieją biura ‚University Ombudsman’.

Zadaniem takiego mediatora (i zespołu) jest rozwiązywanie konfliktów wśród społeczności akademickiej, prowadzenie mediacji, zapobieganie mobbingowi itd.

Postulat wprowadzenia mediatora wysuwany od kilku lat przez Niezależne Forum Akademickie, znalazł się w końcu w ministerialnych założeniach reformy nauki i szkolnictwa wyższego. Oby instancja mediatora akademickiego znalazła się w zatwierdzonych ustawach akademickich i wprowadzona do życia akademickiego.

Jest niezwykle ważne aby środowisko akademickie otrzymało platformę, gdzie będą monitorowane zjawiska mobbingu i analizowane metody jego ograniczania m.in. za pomocą mediatora akademickiego. W tym celu powstaje ta witryna.

Reklamy

Jedna odpowiedź

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: